центр айн ренд в україні

Зло альтруїзму

Альтруїстична мораль навчає, що ми маємо ставити інтереси інших людей вище за свої і жертвувати своїми цінностями та ресурсами заради загального блага. Попри те, що багатьом такі принципи видаються правильними, їхнє сповідування шкодить як окремій людині, так і суспільству загалом. 

 

 

«Людина, яка намагається жити для інших, – залежна. Вона – паразит за визначенням і робить паразитами тих, кому служить. Цей взаємозв’язок не призводить ні до чого, крім взаємного розбещення». 

 

Айн Ренд

 

 

Що таке альтруїзм? 

 

За словниками, альтруїзм – це безкорисливе піклування про благо інших і готовність жертвувати заради них своїми особистими інтересами. У нинішньому суспільстві альтруїзм вважається найвищою чеснотою і активно просувається через релігію, культуру та освіту. Натомість людей, які з егоїстичних міркувань не готові поступатися власними інтересами, називають аморальними та злими. 

 

У своїй філософії Айн Ренд розвінчує ці загальноприйняті догми, показуючи, що саме альтруїзм, а не егоїзм, як заведено вважати, є злом.

 

Природа не забезпечує людині автоматичне виживання. Це означає, що для того, щоб жити, людина має турбуватися про власні інтереси. Якщо ж якесь вчення (альтруїзм) говорить, що турбуватися про свої інтереси — це зло, то виходить, що і саме бажання жити є злом. Як каже Айн Ренд, жодне вчення не може бути більш злим.  

 

 

Жити заради себе — аморально?

 

Основний принцип альтруїзму полягає в тому, що ви маєте жити заради інших і служити щастю інших людей. Айн Ренд ставить просте запитання, яке показує хибність цього принципу, — «чому?». Чому морально служити щастю інших, а не своєму? Чому морально турбуватися про чужі інтереси, а не свої? Чому морально, коли інші відчувають задоволення, зокрема завдяки вашій допомозі, але аморально, коли задоволення відчуваєте ви?

 

Люди, що просували альтруїзм, за багато сотень років так і не знайшли раціональної відповіді на ці запитання. Єдине, що дозволяє їм обґрунтувати вимогу бути альтруїстами, — це містика: надприродне, неземне, ірраціонально. Альтруїзм підтримується лише вірою, що це правильно. Раціональність же з альтруїзмом несумісні. 

 

 

Альтруїзм не робить нас щасливими

 

 

 

«Найперший обов’язок людини — обов’язок перед собою».

 

Айн Ренд

 

 

Бути альтруїстом означає приносити себе в жертву. А жертва не може бути щасливою. Альтруїсти, поступаючись власними цінностями та потребами, очікують, що інші робитимуть те саме. А коли цього не стається, зляться: «Чому я заради них роблю все, а вони для мене – нічого?». Таким чином альтруїзм спричинює постійну несправедливість, подвійні стандарти, нерозв’язні конфлікти і суперечності.

 

Раціональний егоїзм є єдиним шляхом людини до щастя. Важливо розуміти, що йдеться не про те, щоб нехтувати іншими людьми, а про те, щоб робити своє життя і своє щастя пріоритетними. Допомога ж іншим має бути актом великодушності, а не моральним обов’язком.