центр айн ренд в україні

Чому потрібно бути егоїстом?

Значення егоїзму в тому, що ви цінуєте себе, живете за своєю природою і власними судженнями. Ви поважаєте свій розум і здатність чинити правильно. Ви ставитеся до себе як до цінності, яку потрібно берегти.

 

 

«Я не засіб для досягнення цілей інших. Я не служу нічиїм бажанням. Я не бинт для їх ран. Я не жертва на їхніх вівтарях. Я людина. Цим дивом свого існування володію лише я, лише я його охороняю і використовую, тільки я схиляюся перед ним».

 

 

Айн Ренд, «Гімн»

 

Спотворене розуміння егоїзму

 

Почувши слово «егоїст», багато з нас уявляє злу людину, яка думає лише про себе і готова заради власних інтересів на все — навіть завдавати шкоди іншим. Таке негативне значення поняття «егоїзм» закріплене і в українських словниках: «егоїзм — негативна риса характеру, що полягає у себелюбстві, байдужості до людей, постійному нехтуванні суспільними інтересами задля особистих інтересів». 

 

Проте Айн Ренд у своїй філософії об’єктивізму стверджує, що таке визначення є хибним. Суспільство, на її думку, спотворило розуміння того, що таке егоїзм, і це спотворення має руйнівні наслідки для особистості.

 

Точне визначення слова «егоїзм» таке: турбота про власні інтереси. Це поняття не включає моральну оцінку; тобто воно не говорить нам, чи є турбота про власні інтереси добром чи злом, і не говорить нам, що саме є справжніми інтересами людини. Відповідати на такі запитання — завдання етики.

 

Егоїзм очима об’єктивістів

 

Згідно з філософією Айн Ренд, егоїст — це людина, яка йде за своїми цілями, і при цьому керується розумом, а не миттєвими примхами чи емоціями. Такий егоїзм ще називають раціональним.

 

Якщо у прищепленому нам розумінні егоїзму, це поняття включає нехтування інтересами інших людей, то Айн Ренд, навпаки, говорить про те, що зумисна шкода іншим є нераціональною, бо це не вигідно в далекосяжній перспективі. Той, хто, до прикладу, обманює свого бізнес-партнера, не може вважатися раціональним егоїстом. 

 

Вихваляючи «чесноту егоїзму», Айн Ренд кинула виклик загальноприйнятій альтруїстичній моралі. Ця мораль стверджує, що егоїсти не можуть успішно взаємодіяти, адже вони створюють вічний конфлікт інтересів. Відповідно, 

люди, на думку захисників альтруїзму, зобов’язані жертвувати своїми інтересами заради загального блага.  Проте цей підхід є хибним.

 

Раціональні людські інтереси не будуть суттєво суперечити — не може бути конфлікту інтересів між людьми, які не прагнуть отримати те, чого не заслужили, які нічим не жертвують і не приймають жертв, які ставляться один до одного як партнери, обмінюючись чимось цінним.

 

Егоїзм як шлях до щастя

 

 

Найперший обов’язок людини — обов’язок перед собою. 

Її моральний обов’язок — ніколи не співвідносити свою головну ціль з іншими. Її моральний обов’язок — робити те, чого вона хоче, за умови, що її бажання не залежать головним чином від інших людей.

 

Айн Ренд

 

Моральна мета життя людини – досягнути власного щастя. І саме раціональний егоїзм є єдиним шляхом, який може привести людину до щасливого життя. Це не означає, що Айн Ренд навчає бути байдужими до інших, не цінувати чужі життя чи не допомагати іншим. Це означає, що людина не повинна жертвувати собою заради потреб інших і підпорядкувати власне життя під чужі цілі та потреби.

 

Наше власне щастя має бути пріоритетом. Полегшувати страждання інших — не є головним завданням людини, а будь-яка допомога іншим є актом великодушності, а не моральним обов’язком.

 

Ми не зможемо бути щасливими, поки ставитимемо щастя та інтереси інших вище за свої. Поки ми будемо дозволяти іншим використовувати нашу доброту. Поки будемо жертвувати собою. Тому нам усім потрібно навчитися бути егоїстами.

 

Якщо ви хочете більше дізнатися про раціональний егоїзм, радимо вам ознайомитися із книгою Айн Ренд «Чеснота егоїзму» («The Virtue of Selfishness»).